Ahşap Grubu

 • mutfak-dolabı-6
 • dekorasyon
 • banyo-dolabı-1
 • mutfak-dolabı-9
 • banyo-dolabi-200
 • banyo dolabı
 • banyo dekorasyonu
 • banyo-dolabi-210
 • banyo-dolabi-211
 • banyo-dolabi-212
 • banyo-dolabi-2122
 • mutfak-dolabi-208
Project Description

Lake mutfak dolapları, renk alternatifleri ve estetik görünümlerinden dolayı tercih edilmektedir. Parlak ve mat lake malzemelerden üretilirler. Fiyatları laminat mutfaklara göre daha pahalı seyretmektedir. Malzeme boya içerdiğinden darbelerden etkilenir bu sebeple  dikkatli kullanılmalıdır. Islak bir bez ile rahatlıkla temizlenebilir. Kullanılan lakenin kalitesi önemlidir. Kaliteli malzemede renk değişimi ve sararma olmayacaktır.

Laminat mutfak dolapları, ahşap dolaplara göre daha uygun fiyatlıdır. En fazla tercih edilen dolap malzemesidir. Renk alternatifleri çoktur. Temizlenmesi zahmetsizdir. Kullanılan malzemenin kalitesi düşük olduğunda parmak izi kalma sorunları oluşabilmektedir. Ayrıca leke tutma problemi olmadığından mutfak tezgahlarında mermerlere alternatif olmuşlardır.

 Ahşap mutfak dolapları, tamamen ahşaptan meydana gelir. İşçiliği ustalık gerektirmektedir bu nedenle iş teslim süresi daha uzundur. İşçiliğinin zahmetli olmasından dolayı daha pahalı bir malzemedir. Kullanılan ağacın özelliği de fiyatı doğrudan etkilemektedir. Kurutulmuş ağaçlardan üretildiklerinden diğer dolap türlerine göre fazladan ağırlıkları yoktur.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak dekorasyonu aşamasında gereçlerinin boyutları, dolapların ekonomik olarak tasarımı yer kazanmak açısından önem arz etmektedir. Bununla birlikte mekanın projelendirmesi yapılırken mutfak aletlerinin sığabileceği genişlikte planlanmalıdır. Prizlerinin yeterli miktarda ve göze batmayacak noktalarda olmasına dikkat edilmelidir. Boş alanlar mümkün olduğunca iyi hesaplanmalı, rahat çalışma imkanı sunulmalı ve çalışma yeri iyi aydınlatılmalıdır. Mutfak zeminleri yıpranmalara ve darbelere en çok maruz kalan bölümlerdir bu nedenle zeminin kaplaması darbeye dayanıklı, kolay temizlenebilen malzeme ile döşenmelidir. Su ile çok temas eden bir mekan olduğundan zeminin su yalıtımı ayrıca detaylıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Mutfak dekorasyonunda en önemli unsur duvar dekorasyonudur. Mutfak duvarlarlarında kullanılacak malzeme ve boya rengi mekanın genel estetiğini yansıtmaktadır. Mekanın aldığı ışığa göre renk seçimi yapılmalıdır.

 

Banyo dolapları kullanılan malzemeleri düzenli bir şekilde muhafaza etmek amacıyla üretilir. Banyo dolabı üzerinde lavabonun bulunduğu alt bölüm ve kişisel temizlik ve balım ürünlerinin bulunduğu üst bölüm olmak üzere iki bölümden  oluşmaktadır. İsteğe bağlı olarak tek parça ve dolaplar da kullanılabilmektedir. Banyolar konut içerisinde yaşayan insanların kişisel temizlik ve bakım işlemlerinin gerçekleştirildiği mekanlardır.  Konutların diğer bölümleri gibi banyolarda da kullanıldığı kültüre göre farklılıklar bulunmaktadır.  Batılı ülkelerde banyolar ile evin diğer bölümleri arasında pek fark bulunmazken daha az gelişmiş ülkelerde genellikle basit banyolar tercih edilmektedir. Ülkemizde ise genellikle tuvalet ve banyo birlikte kullanılmakta, kirli çamaşır sepeti, kişisel temizlik malzemeleri, ev temizlik malzemeleri ve yeterli büyüklüğü sahip olmaları durumunda çamaşır makineleri de banyolarda kullanılmaktadır.

BANYO DOLABI SEÇİMİ

Banyo dolabı seçiminde ilk dikkat edilecek konu kullanılacak malzemenin çeşitidir. Banyonuzun uzun yıllar işlevini yürütebilmesi için suya ve neme dayanıklı malzeme seçimi yapılması sizi pek çok problemden kurtaracaktır. Geniş mekanlarda canlı ve koyu renkler tercih edilirken daha küçük mekanlarda açık renkler daha uygundur. Bir diğer önemli noktaysa, banyo dekorasyonunu bir bütün olarak düşünmektir. Kullanacağınız küvet, döşeme, duvar kaplamaları ve duşa kabin gibi meteryallerin rengine uygun renkler seçilmelidir. Banyo dolap tasarımında kullanıcının kullanım şekli ve fiziksel özelliklerine ayrıca önem verilmelidir. Evinizdeki kişi sayısına göre yeterli depolama kapasitesine sahip alt ve üst banyo dolabı modülleri tasarlanmalıdır.

BANYO DEKORASYONU

Banyonuzu dekore ederken seçeceğiniz seramikler mekanın konseptini ve tarzını yansıtmalıdır. Seramik seçiminde temel kriter banyonuzun ebatlarıdır. Dikat edilmesi gereken nokta büyük ve koyu renkli seramik karolar mekanları küçük gösterir. Küçük ve açık renkli seramik karolar mekanı daha büyük ve ferah gösterebilmektedir. Üzerinde durmanız gereken bir diğer ayrıntı seramiklerin kaygan olmaması, bakteri barındırmaması ve yıpranmalara karşı dayanıklı olmasıdır. Son olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken altın kural seramiklerde çok fazla desen ve form kullanmaktan kaçınmanızdır.

Banyo duvarınızda kağıt uygulaması yapmak istiyorsanız, banyonun genelinde duvar kağıdı kullanmak yerine belirli alanlarda kullanılması istenilen etkiyi daha iyi yansıtmanızı sağlayacaktır. Banyolara özel üretilmiş nemden etkilenmeyen, suya dayanıklı, buharlı ortamlarda uzun yıllar kullanabileceğiniz duvar kağıtları seçilmelidir.